• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 28° 19°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.74544.7644
Euro5.48915.5111
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret26469

Bölgemizde Kivi Üretimi

   

YALOVA ve KİVİ

 

             Türkiye de KİVİ (Actinidia deliciosa sp) Araştırma ve Geliştirme çalışmaları 1988 yılında Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsünde Ziraat Yük. Mühendisi Hulusi Samancı koordinatörlüğünde başlamıştır. Çok sayıda lokasyon da kurulan adaptasyon denemelerinin ilk değerlendirmelerinde Rize-Çanakkale hattının bu meyve türü için uygun ekolojiler olduğu saptanmıştır.

               Ticari anlamda ilk üretici bahçeleri Subaşı beldesinde önder çiftçiler İsmail Fidan ve Ramazan Türedi tarafından kurulmuştur. Yeni bahçe tesisleri kurulumu çok yavaş ilerlerken 1999 Marmara depremi sonrasında Anadolu Kalkınma Vakfının, Tarım İl Müdürlüğünün, Subaşı Belediyesinin desteği ile Hulusi Samancı önderliğinde "100 çiftçiye 500 dekar" sloganı ile kurulan bahçeler kivi üretiminin gelişmesine ivme kazandırmıştır.

               Halen Yalova üretim alanlarında 4000 dekardan fazla verim yaşında kivi bahçesi mevcuttur. Bahçelerin pek çoğu Altınova ilçesi arazilerindedir. Altınova yöresinde gerek tersane yatırımları gerekse otoyol kamulaştırmaları sonucu yeterli üretim alanı kalmadığından üreticiler önce Orhangazi ye şimdi de Gönen ekolojilerine yönelmişlerdir. Önceleri kurulan bahçelerin büyüklükleri 5-10 dekar arasında iken son yıllarda kurulan bahçelerin büyüklükleri 50-100 dekar a ulaşmıştır. Kivi ye en çok yatırım yapanlar yine önceden beri kivi üretenlerdir. Bu üreticiler tüm tarımsal yatırımlarını kivi ye yöneltmişlerdir.

            Bu üretim sezonunda (2017) Türkiye de 40 000 tonun üzerinde kivi üretildiği tahmin edilmektedir. Bunun yarıdan fazlası (22 000 ton civarında) Yalova ve çevresinde üretilmiştir. Bu üretimin Yalova üreticilerine getirisi yaklaşık 60 milyon TL’ye ulaşmaktadır. Üretimin artması büyük tüketim merkezlerine yakınlığı Altınova İlçesini kivi üretim depolama ve pazarlama merkezi yapmıştır. Altınova çevresinde bulunan 6adet soğuk hava tesisinin kapasitesi 15 000 tonu aşmıştır ve sadece Yalova değil Karadeniz Bölgesi üretimi de bu yörede depolanmakta ve pazarlanmaktadır. Bunlar da dikkate alındığında KİVİ üretim depolama, ambalajlama ve pazarlamasının Yalova ya getirisi 100 milyon TL’ye yaklaştığı söylenebilir.

           Üretim ve kalite artmasına rağmen bazı teknik ve idari sorunların çözümünde yeterli başarı sağlanamamıştır. Ürün verim ve kalitesi en az diğer üretici ülkeler kadar belki de daha iyidir. Ancak diğer üretici ülkelerdeki üretici örgütlenmeleri kivi üretiminde sağlanamamıştır. Kurulan Birlik birlikte davranış yönünden başarılı olamamıştır. Kooperatif yoktur. Bunların sonucu da üreticinin 2.5-3.0 ₺/kg fiyatla sattığı ürünü üretici marketten 3-5 katı fiyatla satın almaktadır.

          Önümüzdeki yıllarda KİVİ üretiminin artarak gelişeceği varsayılmaktadır. Zira yerli üretim henüz iç tüketimi karşılamamaktadır. Esasen Türkiye KİVİ üretim potansiyeli en az 150 000 tondur. İtalya da 400 000 ton, Yunanistan da 60 000 ton, Fransa da 60 000 ton ,İran da bizden daha fazla miktarda KİVİ üretildiği düşünülürse 150 000 ton üretim potansiyelinin Türkiye için abartı olmadığı anlaşılır.

          Kivi üreticileri özellikle pazarlama konusunda ciddi yardım ve desteğe muhtaçtırlar. Zira kivi tesis maliyeti 5 000 TL / dekar gibi yüksektir. Kivi bahçelerinin tamamı mini sprink sistemleri ile ve yılda çok sayıda sulanmaktadır. Kullanılan gübrelerin kg fiyatı 8-10 TL gibi çok yüksektir. Buna karşılık ilaçlama hiç yoktur veya çok azdır. Bahçelerin  çoğu İyi Tarım sertifikasına sahiptir.

           Sayılan nedenlerle KİVİ üreticileri haklı olarak Devletten ve yönetici karar mercilerinden yardım ve destek beklemektedirler.